- Domowe zabawy
- Zabawy twórcze
- Inspiracje plastyczno-techniczne
- Dzieci trenują w domu
- Kodowanie
- Scenariusze interaktywne
- Domowa rytmika
- Pedagogika freblowska
- Smacznie, zdrowo, kolorowo
- Eksperymenty
- Terapia Ręki
- Zabawy paluszkowe
- Słuchowiska
- Terapia logopedyczna
- Wiersze, opowiadania, zagadki
- Aktywność społeczno-emocjonalna
- Aktywność językowa
- Aktywność matematyczno-przyrodnicza
- Ciekawostki przyrodnicze
Wędrówki Skrzata Borówki- OGRÓD - https://youtu.be/HKbblzMIIEo?t=1
WIOSNA- https://youtu.be/Wjo_Q1OYTmY
Czego jeszcze nie wiecie o słoniu, żyrafie, krokodylu, hipopotamie, lwie i tygrysie? Zapraszam → https://view.genial.ly/606ca76209b8890d23e10433/presentation-zwierzece-ciekawostki
Żyrafy- 10 ciekawostek dla dzieci
Żyrafy są najwyższymi ssakami na Ziemi. Same ich nogi są wyższe od wielu ludzi. Potrzebują pić tylko raz na kilka dni, a większość wody pochodzi z roślin, które jedzą. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o żyrafach które przygotowaliśmy dla dzieci.
1. Żyrafy to jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt występujących na afrykańskiej sawannie. Taką ocenę zawdzięczają dość specyficznej budowie – mają bardzo długą szyję, małą głowę, krótkie i dość krępe ciało oraz długie, chude nogi.
2. Szyja żyrafy może osiągnąć długość 2 metrów. Ma jednak tyle samo kręgów szyjnych, czyli kości kręgosłupa, tyle samo co człowiek. U żyraf są one jednak stosunkowo dłuższe, bo mierzą one około 25 centymetrów.
3. Nogi żyrafy mają około 180 centymetrów długości. Oznacza to, że same jej nogi są wyższe niż większość ludzi.
4. Dorosły samiec żyrafy może mierzyć nawet 5 metrów wysokości. Samica 4,5 metra. Sprawia to, że żyrafy to najwyższe żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Dlaczego jednak potrzebują takiego wzrostu? Znacznie ułatwia sięgania do wysokich gałęzi drzew, skąd zrywają liście, które jedzą.
5. Dieta żyrafy w całości składa się z liści. Zjada ich około 35 kilogramów dziennie. Przekłada się to na około 20 godzin jedzenia dziennie. Z tych liści pobierają także większość wody. Woda z liści wystarcza im na tyle, że nie muszą pić czystej wody przez kilka dni.
6. Żyrafy, kiedy muszą się napić pochylają się w specyficzny sposób rozstawiając nogi. Spowodowane jest to tym, że ich szyje są dłuższe niż ich nogi. Zwykłe pochylenie się nie pozwala im więc na sięgnięcie do ziemi.
7. Żyrafy to bardzo towarzyskie zwierzęta. Żyją w grupach liczących około 15 osobników. Głównie składają się one z samca, który przewodzi grupie oraz spokrewnionych ze sobą samic. W takich grupach łatwiej jest im też obronić się przed drapieżnikami i wychować młode.
8. Mała żyrafa już po kilku godzinach od narodzin jest w stanie nie tylko chodzić, ale i biec za stadem.
9. Żyrafy przez 20 godzin na dobę jedzą. Przez pozostałe 4 godziny śpią, choć nie jest to dokładnie powiedziane. Żyrafa w razie konieczności może przespać jedynie 10 minut w ciągu doby. Na dodatek na stojąco – żyrafa bardzo rzadko się kładzie na ziemi.
10. Kopyto, którym zakończona jest noga żyrafy mierzy około 30 cm. I potrafi nim bardzo mocno kopnąć.
https://youtu.be/xPlvziEWzn4?t=18
Zające – 10 ciekawostek dla dzieci
Zające to zwierzęta, które uwielbia niemal każdy. Są symbolem Świąt Wielkanocnych, a według niektórych tradycji to właśnie one przynoszą dzieciom drobne podarunki w Wielką Niedzielę. Przedstawiamy 10 ciekawostek o zającach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!
1. Najpopularniejszym przedstawicielem zającowatych jest zając szarak, który powszechnie występuje w Polsce. Można go zaobserwować na łąkach i dużych, odkrytych terenach w pobliżu lasów. Osiąga on długość od 55 do 65cm (bez ogona). Same jego charakterystyczne uszy mogą osiągać nawet 15 centymetrów!
2. Zające są roślinożerne. Ich ciekawą cechą jest to, że do przetrwania nie muszą spożywać wody bezpośrednio ze zbiorników wodnych – do nawodnienia wystarcza im woda zawarta w spożywanych roślinach.
3. Do rodziny zającowatych należy ponad 30 różnych gatunków. Występują one w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.
5. Wyjątkowo ciekawym gatunkiem jest zając bielak, który zamieszkuje północną część Europy i Azji. W Polsce rzadko występuje na północnym wschodzie. W ciepłych miesiącach osobniki tego gatunku mają szare, bure lub brązowawe umaszczenie, zimą zaś przyjmują białą barwę. Jest to mechanizm obronny i rodzaj kamuflażu: biały kolor sprawia, że zające te są niemal niewidoczne dla drapieżników podczas wędrówki po śniegu.
6. Zające, tak samo jak króliki, mają bardzo szerokie pole widzenia. Umożliwia im to szybkie dostrzeżenie zagrożenia, w tym drapieżników, które skradają się z tył lub z boku. Tak rozwinięty wzrok gwarantuje natychmiastową reakcję i pozwala na szybką ucieczkę.
7. Dzięki specyficznej budowie nóg zając może skoczyć na odległość 2 metrów, a po rozpędzeniu nawet na długość 3 metrów.
8. Zające to zwierzęta wyjątkowo szybkie. W przypadku zagrożenia mogą poruszać się z prędkością ponad 60km/h.
9. Zwierzęta te – wbrew powszechnym wyobrażeniom – nie wykopują norek. Tworzą płytkie legowiska w otoczeniu traw i krzewów.
10. Wyjątkową cechą zajęcy jest to, że młode osobniki nie wytwarzają osobistego zapachu. Jest to świetne zabezpieczenie przed zwierzętami drapieżnymi, które nie są w stanie wywęszyć młodych, niezdolnych jeszcze do ucieczki zajęcy.
https://youtu.be/g7qb-AN_kMQ?t=36
O Owcach – ciekawostki dla dzieci
Każdy z nas choć raz w swoim życiu widział owce. Bardzo często spotykamy je w trakcie wycieczek w góry lub w zoo. Są one zwierzętami, które większości z nas kojarzą się z możliwością pozyskiwania wełny – jednego z bardziej cenionych materiałów w branży modowej. Jednak owce to gatunek, który może nas naprawdę zaskoczyć. Przedstawimy teraz 10 ciekawostek na temat owiec, które przygotowaliśmy dla dzieci. Być może dzięki nim jeszcze bardziej polubicie te zwierzęta.
1. Owce są wyjątkowe pod względem ich szerokiego pola widzenia – wynosi ono około 300 stopni. Dzięki temu zwierzęta te widzą co jest za nimi bez odwracania głowy do tyłu.
2. Owce należą do organizmów, które mogą odczuwać wiele emocji. Czują one strach, radość, nudę, tworzą między sobą przyjaźnie i odczuwają negatywne emocje, gdy ich towarzysze wysyłane są na rzeź.
3. Owce należą do zwierząt, które mają wysoki poziom inteligencji – ich poziom IQ jest zbliżony do wyników bydła i świń. Uważa się, że potrafią one rozwiązywać problemy.
4. Owce mają niesamowitą umiejętność samo uzdrawiania. W momencie, gdy są chore zjadają one rośliny, które mogą pomóc im w wyleczeniu.
5. Owce tak jak większość roślinożerców mają przystosowany układ trawienny do rodzaju spożywanego pokarmu. Ich układ trawienny zbudowany jest z czterech komór, które ułatwiają im trawienie roślin.
6. Owce potrafią rozpoznać twarze 50 innych owiec i zapamiętać je nawet przez okres 2 lat.
7. Owca tworzy silne więzi ze swoimi młodymi. Te potrafią rozpoznać jej głos i reagować na jej zawołania, gdy oddalają się zbyt daleko od matki. W trakcie jednego miotu owca rodzi między 1 a 3 młodymi.
8.Dorosłe, dojrzałe owce mogą ważyć nawet 180 kilogramów.