- Domowe zabawy
- Zabawy twórcze
- Inspiracje plastyczno-techniczne
- Dzieci trenują w domu
- Kodowanie
- Scenariusze interaktywne
- Domowa rytmika
- Pedagogika freblowska
- Smacznie, zdrowo, kolorowo
- Eksperymenty
- Terapia Ręki
- Zabawy paluszkowe
- Słuchowiska
- Terapia logopedyczna
- Wiersze, opowiadania, zagadki
- Aktywność społeczno-emocjonalna
- Aktywność językowa
- Aktywność matematyczno-przyrodnicza
- Ciekawostki przyrodnicze
Gimnastyka w ogrodzie
Spacerkiem po ogrodzie – marsz po kole z wybiciem
Dziecko maszeruje po obwodzie koła. Na sygnał: hop wybija się z lewej nogi i skacze w górę. Kontynuuje marsz. Na kolejne hasło: hop wyskakuje w górę z prawej nogi.
Siejemy trawę – ćwiczenia tułowia
Przedszkolaki robią skłony w przód, przemieszczają ramiona od lewej do prawej strony, prostują się, unoszą ramiona i powtarzają sekwencję ruchów.
Wiosenny wietrzyk – ćwiczenia ramion
Dzieci stają w lekkim rozkroku. Unoszą ramiona i kołysząc się z nogi na nogę, machają rękami na boki (imitują ruch gałęzi poruszanych wiatrem).
Krecie korytarze – ćwiczenia nóg i rąk
Wyznaczamy za pomocą dwóch skakane, sznurków lub taśmy malarskiej trasę, która umownie będzie tunelem (trasa może być kręta , żeby było ciekawiej). Ustawiamy się z jednej strony „tunelu” i pokonujemy trasę pełzając wzdłuż „tunelu”, po czym wracamy na czworaka na koniec kolejki i ponownie pokonujemy trasę. Każdy pokonuje trasę trzy razy.
Roślinka – ćwiczenia całego ciała
Dzieci są w siadzie skulnym. Powoli wstają i jak najwyżej wyciągają ręce, stając na palcach. Następnie powoli wracają do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzają kilka razy.
Grabimy trawkę – ćwiczenia nóg
Dzieci są w siadzie prostym z nogami złożonymi razem. Wykonują ruch na zewnątrz, rozsuwając obie nogi równocześnie. Następnie wracają do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzają kilka razy.
Opuszczamy ogród – marsz po kole
Maszerujemy po obwodzie koła wykonując naprzemiennie skłony w prawą i w lewą stronę – próbując dotknąć podłogi.
Wiosenne słoneczko – zabawa relaksacyjna
Przyjmujemy pozycję leżenia tyłem, zamykamy oczy i relaksujemy się przy dowolnej spokojnej muzyce, starając się równomiernie oddychać.
TANIEC TOCA, TOCA https://youtu.be/Xr-52lohzSA?t=10
https://youtu.be/EuCip5y1464?list=PL3aw9Beig8kxV-Ed7s7za7CSmY0DehUZy
ZABAWA RODZINNA z piłką „Czarna puma”.
Uczestnicy zabawy stoją w kręgu. Osoba prowadząca wybiera ochotnika, który staje w środku koła. Ochotnik rzuca do uczestników piłkę, wymawiając nazwy zwierząt. Zadaniem uczestników jest złapanie piłki i odrzucenie jej z powrotem. Uczestnicy zabawy nie mogą łapać piłki na hasło: Czarna puma. Jeżeli ktoś się pomyli, odchodzi na bok.ZESTAWY ĆWICZEŃ I ZABAW RUCHOWYCH
ĆWICZENIA PORANNE
Pomoce: długa lina.
1. Zabawa orientacyjna o charakterze ożywiającym.
Dzieci tworzą koło z domownikami: Wszyscy stoją w miejscu, czekając na hasło osoby prowadzącej: Wszyscy do startu do startu. Wówczas kręcą się w kółku. Na zmianę hasła szybko się zatrzymuje.2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Wyskok żaby z wody”.
Dzieci kładą się na podłodze, ręce wyciągają przed siebie, nogi łączą. Następnie naśladują pływanie żaby. Na hasło: Żaby wyskakują z wody! podnoszą się i wyskakują w górę, skacząc kilka razy jak żabki.3. Skręty tułowia.
Dzieci w klęku, dłonie opierają na podłodze przed sobą. Następnie przesuwając dłonie po podłodze, wykonują skręty tułowia w prawą stronę. Starają się dotknąć rękami jak najdalej. To samo wykonują w drugą stronę.4. Zabawa z elementami równowagi „Przeprawa przez most”.
Osoba prowadząca rozkłada linę-most. Dzieci wraz z domownikami poruszają się gęsiego po moście, stawiając stopę za stopą.5. Skoki.
Dzieci stają przed liną rozłożoną na podłodze. Następnie przeskakują przez nią obunóż, w jedną i w drugą stronę.6. Ćwiczenie stóp „Stopy witają się”.
Dzieci wraz z domownikami siedzą na podłodze, nogi mają uniesione i ugięte w kolanach. Każde macha stopami do sąsiada, zaginając i prostując palce. Potem obie stopy witają się, dotykając się palcami i piętami.7. Ćwiczenie uspokajające.
Dzieci maszerują po okręgu. Wykonują spokojny wdech nosem i wydech ustami.
ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH1. Zabawa ruchowaz mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?”
Dzieci z osobą prowadząca dobierają się w pary. Razem siadają po obu stronach wyznaczonej linii tyłem do siebie, opierając się o siebie plecami. Na sygnał każdy uczestnik, siedząc, odpycha się od podłogi rękoma i nogami, próbując przepchnąć swojego partnera poza wyznaczoną linię.2. „Wskocz w kałużę” Przybory: szarfy lub gazety
Dzieci rozkładają szarfy-kałuże. Poruszają się swobodnie, a gdy na ich drodze znajdzie się kałuża, wskakują do niej obunóż. Potem wyskakują z niej i dalej wędrują po pokoju.3. „Słońce – deszcz” Przybory: bębenek.
Na słowa: Słońce świeci, wychodzą na spacer dzieci – dzieci biegają i maszerują w różnych kierunkach. Gdy osoba prowadząca mocno uderza w bębenek i woła: Burza, deszcz, parasol weź! – dzieci szybko zatrzymują się, siadają w siadzie skrzyżnym, a ręce unoszą nad głowę, łącząc je tak, jakby rozkładały nad sobą parasol.4. Zabawa bieżna „Po drugiej stronie”
Dzieci wraz z domownikami stają na wyznaczonej linii startu. Naprzeciwko osoba prowadząca wyznacza linię mety. Zadaniem uczestników jest usiąść jak najszybciej, po drugiej stronie. Do 3 razy sztuka.5. „Przepychanka”. Przybory: nie są wymagane.
Dzieci z osobą prowadząca dobierają się w pary. Razem siadają po obu stronach wyznaczonej linii tyłem do siebie, opierając się o siebie plecami. Na sygnał każdy uczestnik, siedząc, odpycha się od podłogi rękoma i nogami, próbując przepchnąć swojego partnera poza wyznaczoną linię.6. „Zwierzęta na spacer i do domków” Przybory: poduszka
Dzieci naśladują piesków i kotków. Rozłożona poduszka w dowolnym miejscu to domek dla zwierząt. Na słowa pieski na spacer – dzieci biegają. Na słowa: pieski do domków – dzieci szybko biegną do swojego -domu i siadają obok niego w siadzie skrzyżnym naśladując szczekanie, aportowanie. Na słowa kotki na spacer – dzieci czworakują tyłem. Na słowa: kotki do domków – dzieci czworakują przodem do swojego -domu i siadają obok niego w siadzie skrzyżnym naśladując miauczenie, mycie się, picie mleka.7. Zabawa kotów piłkami” Przybory: piłki.
Dzieci w pozycji na czworakach toczą piłkę głową po podłodze. Co kilka kroków kładą się na plecach, rękoma i nogami turlają piłeczkę, bawią się nią.
ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE1. ZABAWA „Kolorowe koła”.
Dzieci i domownicy biegają po pokoju. Na hasło osoby prowadzącej: Kolorowe koła! szybko szukają osób z takim samym kolorem szarfy i siadają w małym kręgu. Wygrywa zespół, który jako pierwszy się odnajdzie i usiądzie w kole.2. ZABAWA „Stacje”.
Dzieci i domownicy ustawione w dużym kole, szarfę trzymają w jednej ręce. Na sygnał biegną w wyznaczoną stronę. Na gwizdek zatrzymują się, dotykają szarfą podłogi raz z jednej, raz z drugiej strony i dalej biegną.
Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Złożoną na pół szarfę trzymają w obu dłoniach. Wykonują skłon tułowia ze skrętem do prawej i lewej nogi, na zmianę dotykając szarfą stopy.
Dzieci w ustawieniu jak poprzednio. Złożoną szarfę trzymają w wyciągniętych, wyprostowanych przed sobą rękach. Podskakują w miejscu, starając się dotknąć kolanami szarfy.3. ZABAWA „Stacje ćwiczeń”.
Osoba prowadząca ustala z domownikami podzielonymi na zespoły, w jakiej kolejności będą ćwiczyć. Dokładnie omawia zadania, jakie należy wykonać przy każdej stacji, jeśli nie będzie takiej możliwości dzieci samodzielnie pokonują przygotowane stacje.Stacja I – ćwiczenie na czworakach. (Pomoce: materiałowy tunel lub krzesełka).
Dzieci siadają w rzędzie przed tunelem w siadzie skrzyżnym. W pozycji na czworakach przechodzą przez niego kilka razy. Zadanie można urozmaicić – dzieci przechodzą przez tunel z zamkniętymi oczami, a potem przechodzą tyłem. Tunel materiałowy można zastąpić przejściem pod krzesełkami.Stacja II – ćwiczenie równowagi, doskonalenie umiejętności rzutów do celu.
Dzieci i domownicy ustawiają się w rzędzie za rozłożoną liną. Na jej początku leżą 2 woreczki, a na końcu w niewielkiej odległości obręcz. wszyscy biorą do każdej ręki woreczek, rozkładają ręce w bok i przechodzą po linie. Utrzymują postawę wyprostowaną. Gdy dojdą do końca liny, rzucają woreczkiem prawą i lewą ręką, starając się trafić do obręczy. Następnie zabierają woreczki, wracają do zespołu i przekazują je kolejnej osobie. Sami przechodzą na koniec swojego rzędu.Stacja III – ćwiczenie utrzymania prawidłowej postawy, ćwiczenie równowagi i wzmacniające mięśnie wysklepiające stóp. (Pomoce: zestawy przyborów równoważnych, balansujących: jeże, galaretki-krążki, półkule, dywaniki z kolcami osoba prowadząca układa przybory jeden za drugim). Dzieci i domownicy ustawiają się w rzędzie za ułożonymi przyborami. Kolejno przechodzą po przygotowanym torze przeszkód. Starają się utrzymać równowagę.
5. ZABAWA uspakajająca.
Marsz po okręgu koła. Wspięcie na palce – wdech nosem, opad na pięty – długi wydech ustami.ŻYCZYMY UDANEJ ZABAWY!
ZABAWA RODZINNA „Jedziemy do zoo”
Osoba prowadząca zapowiada wycieczkę do zoo, do którego dzieci pojadą samochodami. Dzieci naśladują ruchem wszystkie czynności związane z jazdą. Zabawa jest dzieciom dobrze znana, zatem można ją wzbogacić o nowe elementy, np. o trzy tempa jazdy (umiarkowane – jazda w mieście, szybkie – na autostradzie, wolne – cofanie samochodu). Zaparkowanie auta na parkingu przed zoo. Domownicy przed wejściem do zoo ustawiają się w 2 kolejkach. Osoba prowadząca podaje na zasadzie zabawy głuchego telefonu „Wiadomość z kolejki” że do zoo przyjechały nowe zwierzęta, wyraźnym szeptem podaje pierwszej osobie nazwę zwierzęcia (niezbyt trudną). Ta kolejka, która przekaże sobie najszybciej i najdokładniej nazwę zwierzęcia, ta wygrywa darmowe bilety wstępu do zoo.
Wykonanie pozycji słoń (kinezjologia edukacyjna)
Dzieci siedzą w lekkim rozkroku, z rozluźnionymi kolanami. Wyciągniętą do przodu ręką pokazują przed sobą punkt centralny wyobrażonej leniwej osemki. Przytulają ucho do ramienia i kreślą w przestrzeni leniwą osemkę (kreślenie kciukiem koła – od punktu w lewą stronę, do góry, po powrocie do punktu wyjścia – kreślenie drugiego koła w prawą stronę, ku górze. Oczy podążają za ruchem ręki). Ćwiczenie powtarzają po trzy lub cztery razy każdą ręką.
Kinezjologia edukacyjna nazywana jest gimnastyką mózgu, przyczynia się do wzmocnienia koordynacji ręka – oko, poprawia percepcję słuchową, równowagę, koncentrację i zapamiętywanie.
Z tymi piosenkami będzie miło rozpocząć dzień
→ SKOK
Sport to zdrowie, każdy to wie! Po świętach, zapraszam na zwierzęcą gimnastykę → PORUSZAJ SIĘ
Czwartek, 1.04, godzina 9.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/84705285133Czwartek, 1.04, godzina 10.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/86917913659Czwartek, 1.04, godzina 13.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/85793668397Piątek, 2.04, godzina 9.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/85429620849Piątek, 2.04, godzina 10.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/88042336407Piątek, 2.04, godzina 13.00
30 minutowe zajęcia za pośrednictwem aplikacji Zoom.
https://us02web.zoom.us/j/82110395989ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ GIMNASTYKI !