- Domowe zabawy
- Zabawy twórcze
- Inspiracje plastyczno-techniczne
- Dzieci trenują w domu
- Kodowanie
- Scenariusze interaktywne
- Domowa rytmika
- Pedagogika freblowska
- Smacznie, zdrowo, kolorowo
- Eksperymenty
- Terapia Ręki
- Zabawy paluszkowe
- Słuchowiska
- Terapia logopedyczna
- Wiersze, opowiadania, zagadki
- Aktywność społeczno-emocjonalna
- Aktywność językowa
- Aktywność matematyczno-przyrodnicza
- Ciekawostki przyrodnicze
Eksperymenty
Zafarbowane kwiaty
Jak sprawić aby kwiaty zmieniły kolor? Jeżeli po świętach zostały w domu jakieś barwniki do jaj to zachęcam do wykonania tego eksperymentu, na dzieciach robi spore wrażenie.
Potrzebne materiały:
- kilka kwiatków (najlepiej białych)
- barwniki spożywcze
- wazoniki/słoiki/szklanki itp.
- Woda
Wystarczy rozpuścić barwniki w wodzie i wstawić kwiatki do wazoników z kolorową wodą. Już po kilkunastu godzinach będą widoczne zmiany na kwiatach.
Jak rośliny wspinają się do słońca?
Potrzebne rzeczy: pudełko po butach, 3 kawałki tektury, klej, ziemniak z kiełkami.
Pudełko po butach układamy na krótszej ściance. Na górze wycinamy małe okienko. Wewnątrz pudełka umieszczamy trzy tekturowe przegródki (tworząc labirynt dla rośliny). Powinny one być krótsze niż szerokość pudełka i przyklejone na przemian raz do jednej, raz do drugiej ściany. Na dnie układamy ziemniaka, który wypuścił już pędy i ma małe listki, a następnie zakrywamy pudełko wieczkiem. Przez kilka kolejnych dni obserwujemy czy pęd będzie rósł i pokona labirynt, kierując się w stronę światła.
„MAGICZNA MASA” ‒ przygotuj miskę, mąkę ziemniaczaną i kubeczek z wodą. Daj wszystkie produkty dziecku i zachęć, aby do miski wsypało mąkę, a następnie stopniowo dodawało wodę. W zależności od proporcji masa będzie sypka, lepiąca lub półpłynna. Do masy możesz dodać barwniki (najlepiej naturalne), olejki zapachowe oraz elementy, które zmienią strukturę masy, np. groch, kaszę. W masie możesz ukryć przedmiot (np. małą zabawkę) i poprosić dziecko o jej odszukanie.
Zabawa jest zachętą do eksperymentowania, wpływa na rozwój wielozmysłowy dziecka. Usprawnia mięśnie dłoni, dzięki czemu przygotowuje ręce do pisania.
Czy świeże jajko może pływać?
Potrzebujemy: dwie szklanki/słoiki, sól, jajko.
Przebieg eksperymentu: do obu szklanek nalewamy wodę, a w jednej z nich rozpuszczamy 2-3 łyżki soli. Do obu kolejno wkładamy świeże, surowe jajko. To samo jajko w jednej szklance tonie, w drugiej unosi się w wodzie! Dlaczego? Przedmioty pływają w wodzie wtedy, kiedy mają mniejszą od niej gęstość. Surowe jajko ma większą gęstość od wody, dlatego tonie. Kiedy dodamy do wody sól zwiększamy jej gęstość. Słona woda ma większą gęstość niż jajko, więc jajko pływa!
PS. Nam też będzie się łatwiej pływać w słonym morzu niż w słodkowodnym jeziorze!Jajko w butelce
Potrzebujemy: 1 obrane gotowane na twarde jajko, szklaną butelkę z szeroką szyjką, spirytus (lub inny łatwopalny płyn), zapałki.
Przebieg eksperymentu: do butelki wlewamy trochę spirytusu i obracamy butelką tak, żeby pokrył ścianki. Wrzucamy do środka zapaloną zapałkę i szybko zatykamy wylot jajkiem. Jajko zostanie wessane do środka! Dlaczego? W butelce po wypaleniu się spirytusu powstało podciśnienie, czyli niższe ciśnienie powietrza niż w otoczeniu. Butelka zadziałała jak strzykawka, wessała jajko do środka, aby doprowadzić do wyrównania ciśnienia.PS. Pamiętajcie, żeby jajko dobrze dolegało do brzegów szyjki butelki, inaczej powietrze znajdzie drogę bokiem!
Gumowe jajo czyli rozpuszczamy skorupkę
Potrzebujemy: 1 jajko surowe, szklankę octu i... kilkanaście godzin cierpliwości!
Przebieg eksperymentu: Jajko zanurzamy w occie i czekamy... Jak długo? Wg różnych źródeł 24-48 godz. U nas wystarczyła jedna noc (ok 12 godz.). Nie polecamy "nastawiania jajka" rano, bo przez dzień na pewno będzie nas kusić, żeby je pomacać, a to może popsuć cały efekt, czyli całkowite rozpuszczenie skorupki!
pęcherzyki dwutlenku węgla - ocet pracuje!
A tu długo oczekiwany efekt!
Dlaczego? Ocet to kwas, który reaguje z zasadą: węglanem wapnia, z którego składa się skorupka jajka. W czasie tej reakcji wydziela się dwutlenek węgla, który widzimy jako małe pęcherzyki gazu na jajku (to podobna reakcja jak w przypadku "wulkanów" z sody i octu).
PS. Można spróbować pokryć część jajka pastą do zębów, która częściowo zabezpieczy skorupkę i wykorzystać eksperyment jako ilustrację tego, jak kwasy wydzielane przez bakterie niszczą nasze zęby. Różnica będzie widoczna zaraz po włożeniu jajka do octu - tam, gdzie była pasta nie będzie bąbelków. Po kilkunastu godzinach kwas poradzi sobie jednak i z tą powierzchnią.
Interesujący eksperyment z jajkiem, jajko skacze jak piłeczka.Wirujące jajko
Przygotuj: dwa jajka - jedno surowe, drugie ugotowane na twardo, płaską tacę średniej wielkości.
Wykonanie: Oba jajka "rozkręć" na tacce z jednakową siłą. Obserwuj zachowanie jajek, czy obydwa wirują jednakowo szybko? Ugotowane na twardo rozkręca się bez problemu i szybko wiruje, a surowe "jest leniwe". Kiwa się, traci szybko ochotę do obracania i wkrótce wyhamowuje.
Dzieje się tak dlatego, że w ugotowanym jajku białko i żółtko są twarde i stanowią jedną sztywną całość ze skorupką, która wprawiona w ruch obraca się z łatwością, jak każdy inny przedmiot o obłym kształcie. W surowym jajku białko i żółtko są w postaci gęstego płynu, który kołysze się i huśta wewnątrz. Ślizgając się po wewnętrznej powierzchni skorupki, nie pozwala on, by jajko szybko wirowało.
Wyścigi jajek
Przygotuj: dwa jajka - jedno ugotowane na twardo i drugie surowe, gładką szeroką deskę, linijkę lub patyk o długości około 30cm.
Wykonanie: Na desce narysuj linie startu, deskę ustaw pod niewielkim kątem w stosunku do stołu. Linijkę ustaw na linii startowej (tak, aby utrzymać jajka, zanim wystartują) i połóż na niej jajka. Po chwili podnieś energicznie linijkę i obserwuj zachowanie jajek.
Jak myślisz, które jajko szybciej stoczy się na stół - ugotowane na twardo, które tak pięknie wirowało w poprzednim doświadczeniu, czy to "leniwe", które nie miało ochoty na zabawę? Jakie są wasze obserwacje?
Na podstawie obserwacji z poprzedniego doświadczenia dzieci będą bardziej skłonne twierdzić, że jajko ugotowane stoczy się szybciej. Wynik przeprowadzonego doświadczenia i obserwacja, że surowe jajko będzie szybsze może je zaskoczyć.
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Przygotuj: dwie szklanki z wodą i dwa jajka (świeże i stare).
Wykonanie: Nalej do obu szklanek wodę (po pół szklanki). Włóż do każdej szklanki jajko i obserwuj, co się z nim dzieje.
Jajko, które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry.