Zasady prowadzenia zapisów na dyżur wakacyjny
Organizacja opieki wakacyjnej w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez m.st. Warszawę w 2023 r.
Przedszkole/ oddział przedszkolny w szkole, jako placówka nieferyjna, funkcjonuje przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący[1].
Przerwy w działalności przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole w wakacje związane są z prowadzonymi pracami remontowo – modernizacyjnymi oraz prawem nauczycieli do urlopu wypoczynkowego. Dzieci mają zapewnione w tym czasie miejsce w innym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole, w dzielnicy.
Opieka wakacyjna w każdym z dyżurujących przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach będzie organizowana w ramach trzech turnusów.
Turnus
Terminy do zadeklarowania w systemie
Okres
I TURNUS
1.
01 lipca – 05 lipca
2.
08 lipca – 12 lipca
3.
15 lipca - 19 lipca
II TURNUS
1.
22 lipca – 26 lipca
2.
29 lipca - 02 sierpnia
3.
05 sierpnia – 09 sierpnia
III TURNUS
1.
12 sierpnia – 16 sierpnia
2.
19 sierpnia – 23 sierpnia
3.
26 sierpnia – 30 sierpnia
Rodzice mogą wybrać cały turnus/turnusy lub poszczególne tygodnie.
I. Zasady ogólne
-
Z opieki wakacyjnej mogą skorzystać wyłącznie dzieci uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę oraz przedszkoli biorących udział we wspólnej z miastem rekrutacji, jeśli zadeklarowały one udział w zapisach na dyżury.
-
Zapisy na dyżur prowadzi się z wykorzystaniem systemu elektronicznego – we wszystkich placówkach obowiązują te same zasady, terminy i kryteria zapisów.
-
We wniosku o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny, w każdym z turnusów, można wskazać dowolną liczbę przedszkoli/oddziałów przedszkolnych.
-
Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci uczęszczające do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego, a następnie dzieci z innych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w dzielnicy. Na wolne miejsca przyjmowane są dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z innych dzielnic.
-
Rodzice zainteresowani zapisem dziecka wyłącznie na dyżur wakacyjny organizowany przez przedszkole/oddział przedszkolny do którego dziecko uczęszcza - wypełniają wniosek wskazując tę placówkę.
II. Dostęp do systemu zapisów
- Rodzice dzieci, które uczestniczą w rekrutacji na rok 2024/2025 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych lub klas pierwszych szkół podstawowych korzystają z utworzonego hasła do systemu rekrutacyjnego;
- Rodzice dzieci, które nie biorą udziału w rekrutacji korzystają z zakładki "Zarejestruj się"
- Przy rejestrowaniu zapisu dziecka w systemie elektronicznym rodzice/prawni opiekunowie:
- uzupełniają dane dziecka,
- wskazują:
- turnusy w kolejności chronologicznej od turnusu najwcześniejszego, przedszkola/oddziały
- przedszkolne w każdym z wybranych turnusów
- w kolejności od najbardziej preferowanego,
- zapisują wniosek w systemie i podpisują profilem zaufanym – przy tej formie podpisu rodzice nie muszą dostarczać wersji papierowej wniosku, pobierają i zapisują wniosek (w formie elektronicznej – w formacie PDF), a po wydrukowaniu i podpisaniu składają wniosek w przedszkolu/szkole wskazanej na pierwszej pozycji w pierwszym z wybranych turnusów tzw. dyżurującym przedszkolu/szkole pierwszego wyboru.
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie korzystają z systemu elektronicznego:
- pobierają wniosek w przedszkolu/szkole,
- wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w dyżurującym przedszkolu/szkole pierwszego wyboru,
- informacje zawarte we wniosku wprowadza do systemu elektronicznego dyrektor przedszkola/szkoły.
- Przyjęcie dziecka do przedszkola/ oddziału przedszkolnego zapewniającego opiekę wakacyjną
- Kolejność przyjęć ustala dyrektor przedszkola/szkoły zgodnie z zasadami ujętymi w cz. I pkt 4.
- W przypadku grupy kandydatów spełniających te same kryteria, ustalając kolejność przyjęć, dyrektor bierze pod uwagę przede wszystkim:
- wnioski dotyczące rodzeństw,
- miejsce przedszkola/szkoły na liście preferencji (w porządku od najbardziej do najmniej preferowanego).
- Informacja o zakwalifikowaniu dziecka będzie dostępna w elektronicznym systemie zapisów w oraz przedszkolu/szkole, do której dziecko ubiegało się o przyjęcie na dyżur. Informacja o zakwalifikowaniu zostanie również przesłana rodzicom/ prawnym opiekunom na adresy e-mail wskazane we wniosku.
- Warunkiem przyjęcia dziecka jest:
- wniesienie opłaty za żywienie, w terminie 14 dni od dnia opublikowania informacji o zakwalifikowaniu, na rachunek wskazany przez dyrektora przedszkola/szkoły, do której dziecko zostało zakwalifikowane,
lub
- dostarczenie do placówki orgaznizującej opiekę wakacyjną (w terminie 14 dni od dnia opublikowania informacji o zakwalifikowaniu) zaświadczenia o zwolnieniu z opłat za żywienie w macierzystym przedszkolu/szkoły i wystąpienie o zwolnienie z opłaty za żywienie w czasie dyżuru wakacyjnego,
lub
- dostarczenie do placówki orgaznizującej opiekę wakacyjną (w terminie 14 dni od dnia opublikowania informacji o zakwalifikowaniu) zaświadczenia o finansowaniu posiłków przez OPS.
- Brak uiszczenia opłaty lub niedostarczenie zaświadczenia we wskazanym terminie oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole, organizującym opiekę wakacyjną.
- Rekrutacja uzupełniająca prowadzona będzie na wolne miejsca zgodnie
z harmonogramem. Aby wziąć w niej udział należy złożyć wniosek bezpośrednio w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, które dysponują wolnymi miejscami. - Po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej zapisów na dyżury wakacyjne zostanie opublikowany wykaz wolnych miejsc w dyżurujących przedszkolach/szkołach – zapisy na pozostałe wolne miejsca prowadzone są bezpośrednio przez dyrektorów.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci mogą zgłaszać się do dyżurującej placówki, która dysponuje wolnymi miejscami.
[1] § 12 oraz § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 502)
-