• Informacje ogólne

• Kompetencje rady rodziców

Wnioskodawcza:

Rada rodziców ma prawo zwracania się do organów i innych osób z sugestią dokonania zmian, podjęcia określonych działań lub wykonywania badań. Może wnioskować do organu prowadzącego placówkę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektora w każdej sprawie dotyczącej placówki.

Wnioski nie mają charakteru wiążącego, wyjątek stanowi sytuacja, gdy Rada Rodziców wnioskuje o dokonanie oceny pracy nauczyciela.

Opiniodawcza:

Rada rodziców opiniuje:

szkolne zestawy programów nauczania,

szkolne zestawy podręczników,

projekt planu finansowego placówki,

wprowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych,

projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela,

program poprawy efektywności kształcenia lub wychowania

Opinie wyrażane w ww. sprawach nie są wiążące.

Opinia pozytywna musi zostać wydana przez radę rodziców jedynie w przypadku wydania zgody na działanie w szkole stowarzyszeń lub organizacji.

Stanowiąca:

Kompetencje stanowiące rady rodziców dotyczą uchwalania w porozumieniu z radą pedagogiczną:

programu wychowawczego szkoły,

programu profilaktyki szkoły.

Rada rodziców musi być informowana przez dyrektora placówki o planie nadzoru pedagogicznego i o stopniu jego realizacji.(Rozporządzenie MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego na podstawie art. 60 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378).

Podział zadań między dyrektorem, a radą rodziców

Lp.

Zadanie dyrektora

Zadania rady rodziców

1.

Zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań, koła przedmiotowe

Diagnoza potrzeb i oczekiwań rodziców, pozyskiwanie środków finansowych, rzeczowych i osobowych

2.

Organizacja wspomagania i wyrównywania deficytów i dysfunkcji rozwojowych dzieci

Rozpoznawanie potrzeb i oczekiwań rodziców

3.

Zajęcia pozaszkolne, wycieczki i zielone przedszkola

Planowanie, projektowanie, pozyskiwanie środków finansowych, wsparcie dla wychowawcy, opieka

4.

Imprezy, uroczystości środowiskowe

Organizacja, pozyskiwanie środków finansowych, rzeczowych i osobowych

5.

Inwestycje i remonty

Pozyskiwanie środków finansowych, rzeczowych i osobowych

6.

Baza dydaktyczna

Pozyskiwanie środków, doposażenie, transport

7.

Propagowanie zdrowego stylu żywienia

8.

Pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej

Udział w pracach organów niosących pomoc potrzebującym dzieciom

9.

Bezpieczeństwo dzieci podczas imprez przedszkolnych

Włączenie się rodziców w działania opiekuńczo-wychowawcze

10.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Włączenie się rodziców w przegląd przedszkola

11.

Wyniki dydaktyczne

Podejmowanie rozmów na temat wyboru programów i pakietów edukacyjnych

12.

Promocja placówki w środowisku lokalnym

Pomoc w przygotowaniu materiałów promocyjnych, dni otwarte, festyny, targi edukacyjne, administracja stron WWW, komunikacja marketingowa

13.

Ocena nauczycieli

Opracowanie procedury opiniowania oceny pracy nauczycieli, konstruowanie oceny,

14.

Nadzór pedagogiczny

Ankietowanie, wywiady, rozmowy na temat stopnia zadowolenia z działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej przedszkola

15.

Pedagogizacja rodziców

Diagnoza potrzeb i oczekiwań, organizacja spotkań, pozyskiwanie specjalistów, tworzenie banku pomysłów, wydawanie poradnika dla rodziców

16.

Program wychowawczy i profilaktyki

Współudział w planowaniu i realizacji, badanie stopnia efektywności

17.

Pozyskiwanie dodatkowych funduszy

Współpraca z organem prowadzącym, samorządem, organizacjami pozarządowymi, utworzenie stowarzyszenia lub fundacji, pozyskanie innych stowarzyszeń dla realizacji zadań przedszkola

18.

Programy UE

Wspólne wypełnianie wniosków

• Dyrektor kreuje politykę kadrową, on zatrudnia i zwalnia pracowników, zajmuje się oceną pracy, systemem motywacyjnym, czuwa nad realizacją awansu zawodowego. Może zwrócić się o opinię do rady rodziców, ale to on podejmuje ostateczną decyzję.
          • Obowiązek sprawowania nadzoru pedagogicznego nad działalnością dydaktyczno – wychowawczo-opiekuńczą placówki spoczywa na dyrektorze. Może włączyć rodziców w niektóre działania, ale odpowiedzialność pozostaje w jego rękach.
          • Jest również pierwszym nauczycielem i przewodniczącym rady pedagogicznej.